זו לא החברה אלא האופציה

בחודש פברואר שווי המניה של טסלה, יצרנית רכבי היוקרה החשמליים, הגיע לשפל של כמעט שנה. החברה איבדה כחמישים אחוזים משוויה בתוך חודש וחצי. וכל פרשן ואנליסט מתחת לכל עץ רענן ישבו וכתבו בביטחון גדול איך גורלה של החברה נחרץ, שכן בעיות אספקה ימנעו ממנה להפוך לכוח אמיתי בשוק הרכב הבינלאומי. ומה קרה מאז, בחודש וחצי האחורנים? שווי החברה זינק בשישים אחוזים. וכל פרשן ואנליסט מתחת לכל עץ רענן יושבים וכותבים בביטחון מוחלט איך מחיר המניה יעלה בחמישים אחוזים נוספים כי הדגם החדש הוא הדבר הכי טוב שקרה לעולם הרכב מאז שהנרי פורד הבטיח מכונית לכל פועל. ומה ההסבר לכל המניה דיפרסיה הזו? אופציית השורט.
**
הדגם החדש של טסלה היה מוכר ועליו דובר עוד בדצמבר. בעיות האספקה שהדאיגו את המומחים עדין קיימות. הבעיות במפעלים מול עובדים ממורמרים? עזבו שטויות, אלה לא אירועים שבאמת אמורים לשנות מהקצה לקצה חברה שנסחרת בשוויים כאלה גדולים. הדבר היחידי שכנראה ובאמת משנה הם המשקיעים עצמם ואותו מכשיר פיננסי מיותר שנועד בעיקר כדי לספק את תאוות ההימורים שלהם, אופציית השורט.
**
אז מה זו אופציית שורט? זה תהליך בו המשקיע מקבל ״בהשאלה״ כמות מסויות של מניות במחיר נקוב ויצטרך למכור מתישהו את אותן את המניות כדי להחזירן לבעליהן, אותו חבר בורסה (בנק, בית השקעות וכו׳) שהפיק עבורו את האופציה. כפועל יוצא, האדם שקנה את השורט מאוד רוצה שהחברה תכשל. הוא מאוד רוצה שמחיר המניה יצלול, שכן כך יעשה רווח גדול. בפועל, כיון שאופציות שורט אפשר לקנות גם בכמויות שגדולות פי כמה מגודל החברה יוצא שאנשים יכולים להמר באיזה סכום שהם רוצים כנגד חברה כלשהי. וזה מה שזה ברוב המקרים, הימור.
 **
מעטות הסיטואציות שבהן קונה השורט גם משפיע באמת על הנעשה. וגם זה קורה וחשוב שנציין זאת. קרנות גידור גובות מהמשקיעים בהם סכומי עתק באופן יחסי. הסיבה הרציונלית היחידה כמעט לתת לאדם אחר לנהל עבורך את הכסף כשמה שהוא עושה זה השקעות בשוק ההון היא ההנחה שיש לו סיכוי להשפיע על אותו שוק ההון. לחלק מהאנשים יש אפשרויות כאלה כי המציאות היא שכסף גדול קונה גם השפעה גדולה. היו כבר מקרים של מנהלי קרנות גידור שהעלו את מחירי החיטה בעולם, את העלות של מתכות כאלה ואחרות ולאחרונה אפילו היו כאלה שהימרו שיצליחו להוריד את מחירי התרופות בשוק הבריאות האמריקאי. ההימור ההוא אגב הסתכם בסופו של דבר בהפסד של מאות מיליוני דולרים.
 **
האם יש צורך בכל ההימורים האלה? חד משמעית לא. למראית עין לא אמורה להיות בעיה: המדינה גוזרת קופונים שמנים בדמות מסים על רווחים, אנשים עשירים יכולים להפוך למאוד עשירים ותעשיות שלמות נוצרו יש מאין. אבל בפועל יש הרבה רע בכל ״הטוב״ הזה. רעש. המון המון רעש שבא לידי ביטוי בתנודיות שהולכת וגדלה בשוק ההון.
 **
האמת היא שטסלה היא אחלה חברה שמייצרת אחלה מוצרים שנמכרים במחירים מופקעים, אבל זה בסדר. בכלכלה בריאה יש גם מקום למוצרי פרימיום. היתרון במוצרים אלה ברור והחסרונות בטלים בשישים. זה לא המצב לגבי אותה זירת הימורים. הבורסה נועדה להעניק לחברות מסחריות אפשרות לגייס הון מהציבור הרחב ומאידך גיסא לאפשר לאותו ציבור רחב להשתתף ברווחים של התעשיינים והיזמים. וזה מדהים. אופציית השורט ושאר הנגזרים הן כלי מיותר מהבחינה הזו. אומרים שגידור זה חשוב. ומי אלה שאומרים? בעיקר אלה שמשתתפים בחגיגה וכל אלה שהתחנכו על ברכיהם של המאמינים, שזה אומר בעיקר בוגרי החוגים למנהל עסקים בארצות הברית והעובדים בתעשיות הפיננסים הקשורות לעניין.
 **
בפועל מה שקורה כעת עם מניית טסלה הוא כנראה פשוט למדי ולא קשור לכל הפרשנויות שאפשר למצוא מתחת לכל אותם עצים רעננים. הרבה אנשים קנו אופציות שורט ותופעה שנקראת שורט סקוויז מתרחשת במלוא העוז. משקיעים דוחפים את מחיר המניה מעלה מהר כדי להכריח את הקבוצה הראשונה להיפטר מהשורטים שלהם. למה? כי הרבה שורט יוצר תחושה שהחברה בצרות. וזה חברים עוד דוגמא לרעש שלא מסייע לאילן מאסקים של העולם הזה להפוך את חיינו לטובים יותר. אין לו תועלת. זו חלק מהסיבה שחלק מהאנשים החכמים בעולם כיום רק מתעסקים במתמטיקה שעומדת מאחורי אלגוריתמים שנאבקים זה בזה על ערכי מניות כאלה ואחרות ולא עובדים בחברות שמייצרות תרופות או תהליכים שיפתרו בתורם בעיות רלוונטיות יותר לחיינו.
 **
שר האוצר שהילרי קלינטון תמנה ב-2017 יחלוק על דעתי לבטח. שר האוצר שהילרי קלינטון תמנה ב-2017 יגיע מוול סטריט ועבד בחברה שעשתה הון ממוצרים פיננסים מיותרים שכאלה. שר האוצר שהילרי קלינטון תמנה ב-2017 לימד כנראה באחת מהמחלקות למנהל עסקים באחד מחמשת בתי הספר המוערכים בארצות הברית. שר האוצר שהילרי קלינטון תמנה ב-2017 יסייע כנראה להגדלת הרעש בעולם הפיננסי העולמי. לא כי זה טוב לאנושות, אלא כי זה טוב למגזר הפיננסי ולקומץ אנשים שכבר מזמן לא מייצר ערך אמיתי, במובן הלא שקלי (דולרי) של המילה.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s